Antalya Kaleiçi Transfer

Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi  


Kaleiçi Antalya’ nın en eski yerleşimlerinden biri olan tarihi mahallelerden biridir. Bu mahallenin bu kadar önemli ve tarihi yapıya sahip olmasının en büyük nedeni Osmanlı devrinden bugüne kadar gelebilen bir yapıya sahip olmasıdır. Osmanlı öncesinde de yer alan bu mahalle evleri ve sokakları ile tarihi gezilerden hoşlanan turistler için tercih edilen yerlerden biridir.  

Antalya’ nın bu mahallesine Antalya Kaleiçi denmesinin nedeni ise mahallenin kale surları ile kaplı yapısının olmasıdır. Antalya Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bu mahalle turistik açıdan oldukça önemli yerlerden biridir. Bu mahalle içerisinde surların arka 3000’ e yakın ev bulunmaktadır. Ayrıca tarihi eserlerin bu bölgede çok fazla olması ziyaretçilerin tarihi turlar için vazgeçilmez yerlerinden biri haline gelmektedir.  

Kaleiçi içerisinde Hadrian Kapısı, Yivli Minare, Hıdırlık Kulesi ve Kesik Minare Cami gibi önemli tarihi eserler her almaktadır. Bunun yanı sıra türbeleri bakımında da oldukça zengindir. Koruma altına alınan tarihi yapıtlar her yıl milyonlarca turistin ziyaret akınına uğramaktadır.  

Bölgenin tarihi dokusuna zarar verilmeden onarımları yapılmaktadır. Özellikle surların geri kalan kısımları  tekrar onarılarak ziyarete açılmıştır. Evleri ve yapıları ile de ilgi odağı olan Antalya Kaleiçi bölgesi yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri. 

Antalya şehrine 13 km uzaklıkta bulunan Antalya Kaleiçi  erkeze ulaşmak için kara yolunun kullanılması gerekmektedir. Havalimanı ya da otogardan ulaşım sağlamak isteyenler öncelikle şehir merkezine belediye otobüsleri ile geçiş sağlayarak sonrasında Kaleiçi ulaşım araçlarından birini tercih edebilir.  

Özel araç ile Antalya Kaleiçi  bölgesine ulaşmak isteyenler için de oldukça kolay bir ulaşım söz konusudur. Şehir merkezinden 20 dakika sonra bu unutulmaz tarihi yere girmiş olursunuz. Yol boyu tabelalar ulaşım için rahatlıkla kullanılabilmektedir.  

Antalya Kaleiçi  bölgesinde gezilecek yerlerin fazla olması ve bu tarihi yapıların ziyaretinin yapılması için bölgeyi bilen birinden yardım almanız en doğrusu olacaktır. Hem tarihini hem de günümüzdeki yerini anlamanız için kültürel bir gezi olacaktır. 

Antalya Kaleiçi çok eski yerleşim yerlerinden biri olduğu ve son dönemlerde turistik bir belde olduğundan turistlere yönelik çok fazla tercihler bulunmaktadır. Restoranları ile de dikkat çeken bu beldenin geleneksel tatları da koruduğu bilinmektedir.  

Bölgede konaklama yapmak için pansiyon ya da oteller tercih edilebilir. Büyük ve beş yıldızlı oteller genellikle merkezden biraz uzakta bulunsa da çok kısa mesafede beldenin çarşılarına ve tarihi yapılarına ulaşılabilmektedir. Pansiyonlar ise eski evlerin ticari amaçlı devlet tarafından koruma altına alınan yapılarda bulunmaktadır.  

Tarihi gezileri sevenler için antik kentin tüm tarihini incelemeye gelen turistler özellikle surların inşa edildiği tarihlerde nasıl yapıldığı hakkında çok fazla şaşırdığı alanlardan biridir. Surların bir bölümü yıkılmış olsa da ayakta kalan alanlar turistler açısından ziyaret edilerek tarihe dokunulabilmektedir.  

Kaleiçi beldesinde ayrıca yat limanı yer almaktadır. Bu yat limanında yatların tüm yıl boyunca bulunduğu görülür. Limanın etrafında gezilecek alanlar ve restoranlar yer almaktadır. Kale surları ve tarihi evler ile harika bir görünüme sahip olan bu beldenin tarihi eserlerinin korunarak ileriki zamanlara aktarılması turizm açısından büyük önem taşıyacaktır.  

Kaleiçi beldesinde ayrıca tarihi cami ve türbelerde yer almaktadır. Her yıl düzenlenen sosyal etkinlikler sayesinde bu bölgedeki tarihi yapıtlar ve Kaleiçi beldesi ziyaret edilmektedir.  

Tatil amaçlı gelen turistlerin yanı sıra günlük turlar ile tarihi yapıtları gezmek isteyen yerli ve yabancı turistlerde gelmektedir. Günlük turlar şeklinde gelen konuklar bölgede bulunan tarihi yapıları ziyaret ettikten sonra merkezde bulunan alışveriş yerlerini de gezme imkanı bulmaktadır.  

Kaleiçi çarşı içinde birçok turistik malzeme satan dükkanlar yer almaktadır. Trafiğe kapalı cadde üzerinde yer alan bu dükkanların yanı sıra konaklamak için otellerde yer almaktadır. Antalya Kaleiçi  tarihi yapısı her mevsim kendini göstermektedir. Gelenek ve göreneklerini gelecek nesillere aktarmak isteyen yerli halk gelen konuklara da bu gelenek ve görenekleri hakkında da bilgi verebilmektedir.  

Antalya ve çevresine gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Kaleiçi tarihi havası ve doğal insanları ile çok ilgi çekici turistik yerlerden biridir. Tarihin en eski yapıtlarına dokunmak için bu beldeye düzenlenen turlara mutlaka katılarak bunları görebilirsiniz.  

 

call-center

Hemen Destek +90 544 887 20 13